Informace z realitního trhu

Za rok s Covidem stouply ceny bytů v průměru o 17 %

9. 4. 2021

Nejdražší bydlení je v Praze, Brně, Berouně a Hradci Králové. Nejlevnější nemovitosti jsou naopak v Bruntálu, Karviné a Mostě. Největší nárůst cen byl za poslední dva roky v Jeseníku a Písku a to o více než 60 %. Už je tomu rok, co se poprvé v historii České republiky celá země uzavřela. Důvodem byla obava z šíření nemoci covid-19. Od března 2020 se velká část ekonomiky potýká s problémy. Na trhu s nemovitostmi to však vypadá, jako by se poslední dobou nic nestalo. Ceny rostou jako po několik posledních let. To vyplynulo z naší analýzy ceny bytů ve všech okresních městech v Česku. Pro srovnání jsme použili byty s podlahovou plochou od 60 do 90 m2 v osobním vlastnictví ve velmi dobrém nebo průměrném stavu, jejichž inzerce byla ukončena od 1. 9. 2020 do 28. 2. 2021. Vývoj cen od roku 2019 do 2021 Ceny nemovitostí rostou napříč celým Českem. Za poslední rok to bylo o 17 %. V porovnání s rokem 2019 to bylo téměř o třetinu. Největší nárůst jsme zaznamenali především v lokalitách s nižšími cenami nemovitostí, jako jsou Jeseník, Děčín, Strakonice nebo Prachatice. Více než o 50 % však podražily i byty v Písku, Příbrami a Kolíně, což jsou lokality, které se z pohledu cen řadí spíše k celorepublikovém průměru. Menší než 10% růst jsme zaznamenali pouze v Pelhřimově a v centru Prahy. Všude jinde rostly ceny nemovitostí výrazněji rychleji než inflace. Zdroj: valuo.cz Chtěli byste se na něco zeptat? Potřebujete poradit s prodejem nemovitosti? Neváhejte nás kontaktovat. www.absoluta.cz

Pokračovat ve čtení

BYDLENÍ - Kdy je lepší volit nájem a kdy vlastní bydlení?

11. 11. 2020

Plánujete se přestěhovat a stojíte před otázkou, zda nemovitost koupit, nebo pronajmout? Češi obecně preferují spíše vlastní bydlení, ovšem pořídit si nemovitost za každou cenu nemusí být vždy výhodné. Jsou situace, kdy je právě volnost spojená s bydlením v pronajatém bytě mnohem přínosnější než jistota v podobě vlastního bydlení. Podle čeho se rozhodnout a jaké aspekty zvážit, když uvažujete o změně bydlení?

Pokračovat ve čtení

Rychlý prodej nemovitosti? Jde to i výhodně

21. 8. 2019

Potřebujete prodat svou nemovitost opravdu rychle? Potřebujete vyřešit své dluhy? Jste v situaci, kdy potřebujete okamžitou hotovost?

Pokračovat ve čtení

Jak se rozhodujeme při volbě hypotéky?

21. 8. 2019

Vlastnické bydlení je v České republice stále nejoblíbenější formou bydlení. Podíl vlastnického bydlení se u nás pohybuje vysoko nad průměrem zemí Evropské unie. Našetřit dostatek financí na koupi vlastní nemovitosti je však pro mnoho lidí nereálné, financování tak nejčastěji řešíme hypotečním úvěrem. Jaké jsou naše představy o splácení budoucí hypotéky a jak moc se liší od reality?

Pokračovat ve čtení
Spočítat odhad v průměru vám zabere výpočet 73 vteřin